BIG

Usunięcie danych byłego dłużnika z KRD

Pytanie: Kilka lat temu prowadząc działalność gospodarczą miałam trochę długów wobec kontrahentów, z faktur po terminie płatności. Jeden z nich umieścił mnie w Krajowym Rejestrze Długów. To były początki mojej działalności biznesowej, później już było lepiej i zaległości pospłacałam. Teraz chcę wystąpić do banku o przyznanie mi kredytu i chciałabym wiedzieć, czy moje dane jako byłego dłużnika jeszcze figurują w Krajowym Rejestrze Długów? Wiem że w Biurze Informacji Gospodarczej dane dłużników figurują jeszcze przez pięć lat po tym jak spłacili przeterminowany kredyt lub pożyczkę. Jak jest w przypadku KRD?

Porada: Biura Informacji Gospodarczej czyli np. właśnie Krajowy Rejestr Długów nie mogą gromadzić informacji o dłużnikach którzy spłacili swoje długi. W przeciwieństwie, ma Pani rację, do BIK. Dlatego jeżeli bank przed udzieleniem Pani kredytu sprawdzi Panią w KRD a nie ma Pani już żadnych długów, to nie dowie się o niegdysiejszym długu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Radzimy jednak upewnić się osobiście czy wierzyciel usunął Pani dane z KRD po otrzymaniu zapłaty, gdyż mógł o tym zapomnieć. Przy okazji upewni się Pani, ze na pewno nie figuruje tam Pani. Warto upewnić aby nie doszło do sytuacji w której bank odmówi Pani przyznania kredytu tylko dlatego że ktoś zapomniał usunąć z KRD Pani danych jako dłużnika. Radzimy na wszelki wypadek sprawdzić też Inne Biura Informacji Gospodarczej, np. Infomonitor. Albowiem zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych wierzyciel musi pisemnie uprzedzić dłużnika o tym, że ma zamiar umieścić go w takim rejestrze, jednak może nie zawsze uprzedzają i może się zdarzyć, ze ktoś nie wie o tym, ze został tam wpisany jako dłużnik.

4 Komentarze

  • Z powodu niespłaconej pożyczki trafiłem do Krajowego Rejestru Długów. Od listopada ubiegłego roku mam prace i pożyczkę udało mi się spłacić ale nie mogę dodzwonić się do firmy pożyczkowej i nie wiem czy zostałem usunięty z KRD po spłacie pożyczki i czy powinni moje dane usunąć z KRD. Wiem o tym, że z BIK nie są usuwane dane dłużnika jeszcze długo po spłacie, jak jest w przypadku KRD?

    • Wierzyciel (w tym wypadku firma pożyczkowa) ma obowiązek usunąć dane o zadłużeniu po dokonaniu spłaty długu. Między innymi tym właśnie różni się KRD od BIK. Firma pożyczkowa ma na to dwa tygodnie aby dane usunąć. Jeżeli nie może Pan skontaktować się z firmą, to sugerujemy aby wysłał Pan do KRD zapytanie odnośnie swojej osoby ze wskazaniem tej konkretnej sprawy.

  • Czy można straszyć rejestrem długow czy jest zakaz prawny albo szczególny?

    • No nie, wręcz przeciwnie – jak ktoś kogoś chce wpisać do rejestru długów, to najpierw musi go „postraszyć” czyli pisemnie, pocztą poleconą zapowiedzieć mu że ma zamiar go tam wpisać. O ile wiem, to nie jest zabronione „postraszyć” go też konsekwencjami takiego wpisu, a więc napisać, że może mieć kłopoty z zaciągnięciem kredytu w banku, z załatwieniem leasingu i innych dóbr kredytowanych.
      Tak samo trzeba „postraszyć” dłużnika sądem jeżeli wierzyciel chce wysłać pozew o zapłatę. Pocztą poleconą trzeba wezwać dłużnika do zapłaty pod rygorem skierowania pozwu o zapłatę. Jednak w tym wypadku należałoby powściągnąć wyobraźnię i zbytnio nie straszyć konsekwencjami. Z wezwaniem tym zapozna się bowiem sąd, gdyż odpis tego wezwania do zapłaty będziesz musiał dołączyć do pozwu. Tzn. w przypadku powództwa wygląda to trochę inaczej – można skutecznie wnieśc pozew bez wezwania do zapłaty ale jeżeli pozwany nie sprzeciwi się roszczeniu, to powód nie ma prawa do zwrotu kosztów procesu od niego.

Dodaj komentarz