Komornik a spłata pożyczki w ratach

Pytanie: Kilka dni temu otrzymałem zawiadomienie od komornika że muszę wpłacić pewną kwotę (ok 15 tyś ze wszystkimi kosztami), chodzi o niespłacona pożyczkę. Mam takie pytanie czy jest możliwość rozłożenia tej kwoty na raty dajmy na to 10 x 1500 zł czy komornik w ogóle będzie chciał na ten temat rozmawiać? I czy mam prawo ubiegać się o coś takiego? Dodam tylko że nie posiadam żadnej nieruchomości mieszkam u matki w mieszkaniu i jestem zarejestrowany na najniższą krajową.

Porada: Jeżeli otrzymuje Pan wynagrodzenie minimalne to komornik nie zajmie tegoż wynagrodzenia gdyż jako ustawowe minimalne jest ono w całości wolne od zajęcia. Proponujemy aby po prostu samodzielnie spłacał Pan dług w ratach. Nie ma Pan prawa formalnie żądać rozłożenia spłaty długu na raty na tym etapie ale w zaistniałej sytuacji i jeśli też nie posiada Pan rachunków, lokat, wierzytelności ani przedstawiających wartości ruchomości jak samochód i wyposażenie mieszkania (polecamy zapoznać się z artykułem: Czy komornik zajmie, zabierze, zlicytuje…) – to wydaje się że wierzyciel i komornik nie mają innego wyjścia jak zaakceptować ratalne, dobrowolne wpłaty od Pana. Gwoli wyjaśnienia – formalnie to wierzyciel decyduje o tym, jak ma przebiegać postępowanie egzekucyjne a nie komornik, który działa w granicach wniosków wierzyciela. Oczywiście może Pan przesłać do komornika zobowiązanie się do spłaty w ratach i w miarę możliwości wpłacić pierwsza ratę, dodatkowo może Pan wspomnieć swej sytuacji finansowej – majątkowej. Może to mieć nieformalnie pewne znaczenie i uspokoić wierzyciela jak też praktycznie zmniejszyć aktywność komornika.

2 thoughts on “Komornik a spłata pożyczki w ratach

    1. Komornik zajmuje rzeczy będące we władaniu dłużnika. Jeżeli zajęta rzecz nie jest własnością dłużnika, to podmiot do którego należy może skutecznie żądać jej zwolnienia z zajęcia. Komornik może zająć np. konto bankowe, lokatę terminową, wynagrodzenie za pracę, wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku, wierzytelności przysługujące od kontrahentów, ruchomości znajdujące się w mieszkaniu dłużnika i poza mieszkaniem jak np. samochód, maszyny, nieruchomości…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.