Informacje o kontach bankowych z systemu OGNIVO

Pytanie: W przeciągu kilku tygodni mój wierzyciel chyba otrzyma z sądu prawomocny wyrok. Ani myślę płacić, wyrok jest niesprawiedliwy. Kwota jest ogromna i też dlatego mam zamiar nie dopuścić do ściągnięcia „długu” przez komornika. Z pracy już się zwolniłem i przyjął mnie na czarno na budowie mój dobry kolega. Zarabiam prawie dwa razy tyle co w poprzedniej pracy, to taka ciekawostka ale nie ważne.

Nie chce Panu zawracać głowy szczegółami, streszczę się co do sedna problemu. Interesuje mnie, czy komornik po przyjęciu sprawy od razu szuka kont bankowych dłużnika czy najpierw innych sposobów egzekucji próbuje? I jeszcze jeden problem. Wiem, że komornicy mają do dyspozycji coś co nazywa się Ognivo i szybko przez internet dowiadują się w bankach, czy dłużnik ma w którymś konto. Interesuje mnie to, czy komornicy rezerwują sobie w Ognivo informacje od banków na przyszłość to znaczy, że bank odpowiada że dłużnik konta nie ma, ale przykładowo gdy za miesiąc otworzy, to bank automatycznie wyśle komornikowi powiadomienie o tym?

Porada: Jak chodzi o pierwsze Pana pytanie, do należy zauważyć, że komornicy uwielbiają zajmowanie gotówki (bardziej niż zajmowanie ruchomości i nieruchomości i robotę związaną z ich upłynnianiem) poprzez egzekucję z wynagrodzenia, z nadpłaty podatku w urzędzie skarbowym i właśnie z rachunków bankowych. Dlatego jeżeli nie wszyscy, to zapewne przytłaczająca większość komorników już na samym początku postępowania egzekucyjnego zajmuje rachunek bankowy dłużnika a jeśli takowego nie zna, to właśnie rozsyła zapytania do banków poprzez system OGNIVO.

Jak chodzi o drugie Pana pytanie, to jeżeli komornik będzie chciał dowiedzieć się w przyszłości, czy dłużnik otworzył konto w banku który komornik już pytał poprzez OGNIVO (albo nie pytał, to samo), to będzie musiał ponownie o to zapytać tenże bank. Komornicy nie „rezerwują” sobie w bankach informacji automatycznych w takim zakresie o który Pan pyta.

Jeśli natomiast ciekaw jest Pan też tego, czy komornicy takowe zapytania ponawiają poprzez OGNIVO, to podobno czynią to rzadko: http://egzekutor.edu.pl/jak-czesto-komornik-szuka-kont-bankowych-danego-dluznika/ a jeśli już to raczej w postępowaniach egzekucyjnych które prowadzą latami. Zazwyczaj jednak, jeśli w ciągu kilku miesięcy od wszczęcia postępowania egzekucyjnego komornik nie ściągnie żadnej kwoty i nie zajmie żadnego składniku majątku dłużnika, to postępowanie umarza.

3 thoughts on “Informacje o kontach bankowych z systemu OGNIVO

  1. Chciałem coś otworzyć związanego z budownictwem , między innymi aby spłacić alimenty i zapewnić przyzwoite życie mojemu synowi . Tylko właśnie mam zadłużenie alimentacyjne około 25 tyś. Zł . Komornik ściąga z mojej wypłaty pewną sumę. Jak można obejść komornika aby mi nie zablokował konta które założę ? I którą opcja z tematu jest najlepsza ? Z góry dziękuję za pomoc

    1. Witam, każde konto bankowe w Polsce komornik namierzy, bo wszystkie są w systemie OGNIVO do którego komornicy wysyłają zapytania. Poza OGNIVO są SKOK-i – w nich też konto komornik zajmie ale musiałby wysyłać zapytania do każdego SKOK z osobna i wierzyciel musiałby takie sprawdzenia opłacić komornikowi z góry.

      Jeżeli założy Pan spółkę z o.o. to komornik nie będzie mógł prowadzić z niej egzekucji Pana długów nawet jeżeli będzie Pan jej jedynym udziałowcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.