Egzekucja nie tyko z wynagrodzenia

Pytanie: Mam niespłacony kredyt którego ściąganiem zajął się już komornik sądowy. Otrzymałam właśnie odpis zajęcia mojego wynagrodzenia. Tak się składa że wynagrodzenie minimalne czyli najniższą krajową. Ile pensji może zając mi komornik, bo słyszałam że taka minimalna stawka jest wolna od zajęcia. Jeżeli tak, to znaczy że egzekucja będzie bezskuteczna i komornik umorzy postępowanie?

Porada: To prawda, ustawowo wynagrodzenie minimalne jest wolne od zajęcia komorniczego, czyli komornik nie będzie mógł skutecznie egzekwować długu z Pani wynagrodzenia. Prosimy jednak wziąć pod uwagę to, ze komornik może prowadzić egzekucję na wniosek wierzyciela nie tylko z wynagrodzenia ale ze wszystkich innych składników majątku dłużnika. Może np. przyjść do Pani do mieszkania i zając ruchomości. Może zająć nieruchomość (o ile Pani takową posiada) albo np. samochód.

Jeżeli nie posiada Pani żadnego majątku to faktycznie komornik nie ściągnie od Pani długu i postępowanie egzekucyjne w końcu umorzy. Proszę jednak wówczas pamiętać o tym że dług nie zostaje umorzony i wierzyciel w każdej chwili może ponownie wystąpić do komornika z wnioskiem o egzekucję długu. A odsetki za zwłokę będą cały czas narastać; w przypadku kredytu zapewne są to odsetki maksymalne albo niewiele niższe, z tym, że odsetki powstające po wydaniu tytułu wykonawczego przedawniają się szybciej: https://www.przedawnienie.com.pl/dlug-z-tytulu-prywatnej-pozyczki-urosl-trzykrotnie-co-robic/. Mimo tego zwłaszcza więc jeżeli jest Pani osobą młodą, to radzilibyśmy skoncentrować się nie na tym jak uniknąć egzekucji ale przeciwnie – skąd wziąć pieniądze na to aby spłacić egzekwowany kredyt, odsetki i inne koszty związane z egzekucją Może ma Pani jakieś ukryte oszczędności a jeśli nie to może ktoś z rodziny lub znajomy przynajmniej udzieli Pani pożyczki (stosunkowo korzystne pożyczki pozabankowe są tutaj). Ewentualnie pozostają do wzięcia jakieś pożyczki dla zadłużonych ale ich oprocentowanie rzeczywiste może być wyższe niż kredytu który ma Pani do spłacenia.

Dodaj komentarz