Egzekucja nie tyko z wynagrodzenia

Pytanie: Mam niespłacony kredyt którego ściąganiem zajął się już komornik sądowy. Otrzymałam właśnie odpis zajęcia mojego wynagrodzenia. Tak się składa że wynagrodzenie minimalne czyli najniższą krajową. Ile pensji może zając mi komornik, bo słyszałam że taka minimalna stawka jest wolna od zajęcia. Jeżeli tak, to znaczy że egzekucja będzie bezskuteczna i komornik umorzy postępowanie?

Porada: To prawda, ustawowo wynagrodzenie minimalne jest wolne od zajęcia komorniczego, czyli komornik nie będzie mógł skutecznie egzekwować długu z Pani wynagrodzenia. Prosimy jednak wziąć pod uwagę to, ze komornik może prowadzić egzekucję na wniosek wierzyciela nie tylko z wynagrodzenia ale ze wszystkich innych składników majątku dłużnika. Może np. przyjść do Pani do mieszkania i zając ruchomości. Może zająć nieruchomość (o ile Pani takową posiada) albo np. samochód.

Jeżeli nie posiada Pani żadnego majątku to faktycznie komornik nie ściągnie od Pani długu i postępowanie egzekucyjne w końcu umorzy. Proszę jednak wówczas pamiętać o tym że dług nie zostaje umorzony i wierzyciel w każdej chwili może ponownie wystąpić do komornika z wnioskiem o egzekucję długu. A odsetki za zwłokę będą cały czas narastać; w przypadku kredytu zapewne są to odsetki maksymalne albo niewiele niższe, z tym, że odsetki powstające po wydaniu tytułu wykonawczego przedawniają się szybciej: https://www.przedawnienie.com.pl/dlug-z-tytulu-prywatnej-pozyczki-urosl-trzykrotnie-co-robic/. Mimo tego zwłaszcza więc jeżeli jest Pani osobą młodą, to radzilibyśmy skoncentrować się nie na tym jak uniknąć egzekucji ale przeciwnie – skąd wziąć pieniądze na to aby spłacić egzekwowany kredyt, odsetki i inne koszty związane z egzekucją Może ma Pani jakieś ukryte oszczędności a jeśli nie to może ktoś z rodziny lub znajomy przynajmniej udzieli Pani pożyczki (stosunkowo korzystne pożyczki pozabankowe są tutaj). Ewentualnie pozostają do wzięcia jakieś pożyczki dla zadłużonych ale ich oprocentowanie rzeczywiste może być wyższe niż kredytu który ma Pani do spłacenia.

2 thoughts on “Egzekucja nie tyko z wynagrodzenia

 1. Piszę w aspekcie mojej sytuacji, która skupia się na fakcie, iż mam zajęcie wynagrodzenia a w Warszawie życie za 1500 zł – okoliczności jakie do tego doprowadziły są obecnie przedmiotem postępowania karnego (byłem szantażowany przez ostatnie 10 lat – wiem brzmi głupio ale taka jest prawda). Obecnie mam ogromny paraliż finansowy – ledwie starcza mi na spanie i jedzenie – ale posiadam umiejętności, które mogą mi w realnym czasie spłacić ten dług (mam jeszcze trochę u osób prywatnych, które mi próbowały pomóc wyjść z tej sytuacji – ale o juz osobna kwestia).
  rozpatrywałem już kilka opcji żeby z tego wyjść a mianowicie
  1. praca dodatkowa – wady:
  najczęściej umowa zlecenie zajmowane w całości,
  trudność w znalezieniu pracodawcy vs umowa na kogoś innego (tu też ludzie maja obawy)
  możliwość podania konta bankowego innej osoby – obawiam się jednak konsekwencji – patrz składki zus na mnie a wypłata na kogoś innego
  trudność w znalezieniu pracy w oparciu o umowę o dzieło (choć ma wady – dłużej mógłbym funkcjonować bo nie ma składek (wyjdzie pewnie po roku podatkowym)
  2. Kolejny etat – 1500 zł więcej ale trudności w znalezieniu takiego elastycznego pracodawcy, który się na to zgodzi
  3. wyjazd za granicę do UK
  4. spółka zoo – wady – początkowe duże koszty założenia/prowadzenia
  i tyle

  proszę o poradę – jak przeprowadzić manewr żeby wyjść z tego wszystkiego nie będąc pod presją w stylu co dzisiaj będę jadł a jak nie zjem nie będę miał siły do pracy/myślenia itd

 2. No cóż, chyba wyjazd do UK – komornik polski tam nie sięga tylko konto może zająć jeżeli w polskim banku założone. Wiem tyle co Pan, nie poradzę nic nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.